Pedodonti

Pedodonti

Pedodonti; çocuk diş hekimliği anlamına gelir. 12-13 yaşa kadar olan çocukların, ağız ve diş sağlığının belirlenmesi, planlanması ve korunması ile ilgilenen diş hekimliği branşıdır.

Yenidoğan bir bebek 6. ayına geldiğinde dişleri kendiliğinden çıkmaya başlar. Alt çene ön iki dişi ve akabinde üst ve alt ön dişler sürmeye başlar.
3 yaşına gelmiş bir çocuğun ağzında, boşluklu olarak dizilmiş ortalama 20 adet süt dişi bulunur. Bebekler arası zamansal bazı farklılıklar bulunabilmektedir.

Süt dişleri yeme, çiğneme, ısırma ve konuşma gibi fonksiyonların yanında asıl olarak; hayatımız boyunca ağzımızda olacak daimi dişlerin yerleşmelerine yardımcı olacak rehber dişler görevini görür. Bu nedenle süt dişleri değişim zamanına kadar mutlaka korunmalıdır. Çürük varsa mutlaka tedavisi yapılmalı ve kontrol altına alınmalıdır.

Her iki çenede 4 diş çıkarmış bebeklerde, anne baba kontrolünde, günde iki defa ve uygun büyüklükte fırça ile diş fırçalama yapılabilir. Fırça üzerine macun miktarı bezelye büyüklüğünü geçmemelidir. Çocuklara diş macununun yutulmaması öğretilmeli ve diş macununun tükürülmesi sağlanmalıdır.
Dişsiz bölgeler ise steril gazlı bezle silinip, ağız çalkalanmalıdır.
Çocuklarımızın ileriki yıllarda sağlıklı ağız ve diş yapısına sahip olması için uygulanan bir takım uygulamalar mevcuttur.
-Fissür örtücüler
-Florid uygulamaları
-Yer tutucu uygulamaları

Çocuklar belirli bir yaşa gelene kadar fırçalama konusunda yardıma ihtiyaç duyabilir. Sabah ve akşam yatmadan önce, günde en az iki kez çocuğun diş fırçalamasına yardımcı olunmalıdır. Bebeğin ya da çocuğun ne zaman, hangi aralıklarla ve ne yediği önemlidir. Burada diş çürüğünü başlatan etken ağzın asidik kalmasıdır. Ağzımızdaki bakteriler karbonhidratlı yiyecek ve içeceklerle beslenerek asit oluşturur ve bu asitler diş çürüklerine neden olur.

Çocukların diş fırçalama alışkanlığı edinmesinde diş hekimleri, ebeveynler ve okulun rolü büyüktür. Çocuklar söz veya telkinden ziyade, rol model aldığı anne babasından taklit yoluyla öğrenmeye meyillidir. Bu yüzden anne babaya önemli görevler düşmektedir. Dişlerini günde iki kere fırçalayan bir anne-babanın, çocuğunun da dişlerini fırçalaması olağandır. Diş fırçalama düzgün bir şekilde sabırla ve itina ile gösterilebilir. 6-8 yaşlarına kadar aile rehberliği ile diş fırçalama alışkanlığı edinen çocukların ağız ve diş sağlıkları, ileriki hayatlarında çok daha iyi yönde olacaktır.

Florid uygulamaları; ağrısız ve birkaç dakikada uygulanan işlemle diş minesine uygulanır. Diş çürüğüne karşı daha dayanıklı mine tabakası ve bariyer oluşturur.
Fissürler; dişlerin çiğneme yüzeyinde oluşan derin oluklardır. Bakterilerin yerleşmesi için çok elverişli olan bu derin oluklar, diş çürüklerinin başlangıcı olabilir. Diş çürüğü oluşmadan bu oluklara, fissür örtücü uygulamalar yapılarak dişler korumaya alınabilir. Fissür örtücü uygulaması esnasında diş temizlenir ve kimyasal bir jel uygulanır. Bu jel kurutulup beklendikten sonra akışkan ve şeffaf olan fissür örtücü madde sürülür ve ışıklı dolgu cihazıyla sertleşmesi beklenir. Kısa süreli, kolay uygulanabilen ağrısız bir işlemdir. İşlem sonrasında ise yemek yenmesinde bir sakınca yoktur.
Yer tutucular; minik apareylerdir. Daimi dişler sürmeden, üzerindeki süt dişinin zamanından önce kaybedilmesi halinde, süt diş boşluğunun yerine bu minik apareyler uygulanır. Yer tutucu apareyleri; daimi dişin yerini koruyarak, komşu dişlerin çekim boşluğuna doğru eğilmesini engeller.

Bebeklerde ve çocuklarda ağız ve diş sağlığı ile ilgili dikkat edilmesi gereken önemli noktalar:

Bebeğe biberonla süt içirdikten sonra bir miktar su içirilmelidir.

Kesinlikle biberon ve emzik türevi malzemeler şekerli gıdalara batırılarak bebeğe verilmemelidir. (bal, reçel, pekmez vb.)

Ara öğünlerde şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır.

Bebeğe uyumadan önce şekerli gıdalar verilmemelidir.

Çocuklarda bezelye büyüklüğünden daha az diş macunu yeterli olacaktır.

Diş macunun yutulmamasına dikkat edilmelidir.

Koruyucu uygulamalardan faydalanmak çocuğunuzun diş sağlığı için önemidir.

Çocuklar ve ebeveynleri 6 ayda bir mutlaka diş hekimini ziyaret etmelidir.

Kaliteli ve Uygun Bir Yer Mi Arıyorsunuz ?